Results Archive 09-10 Season

Please select the date you would like to view.

October November December January February March
18th Tri-Icicle 1st Points 6th Presidents Cup 3rd Brundish Cup & Singlehanded open 7th Points 7th Points
25th Greenhill Trophy 8th Points 13th Points 10th Points 14th Martin Dugdale Trophy 14th Ramuz Trophy
  15th Yeoman Open 20th Points 17th Points 21st Points 21st End of Season Regatta
  22nd Kookaburra Trophy 26th Boxing Day Regatta 24th Points 28th Points  
  29th Points 27th No Sailing 31st Points  
       

October

18th - Tri-Icicle

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Breeze Cruiser 177 C Chettleburgh
2nd Zingara Cruiser 30 R Dugdale
3rd Starlight Lady Cruiser 323 N Matthews
4th Beth Cruiser 82 G Howarth
5th Marilyn Ann Cruiser 202 P Dring
6th Wandering Rose Cruiser 368 G Salt
7th Henrietta Cruiser 334 P Charlton
8th Blue Ripple Yeoman 173 J Buntin
9th Vixen Cruiser 302 P Roney
10th Brigand Cruiser 390 C Brown
11th Rebel Rascal Rebel R15 R Storey
12th Onyx Reedling RK10 S Dugdale
13th Rebel H Rebel R14 C Facey
14th Kookaburra Yeoman 75 R Claxton
15th Folly Too Yeoman 162 R Whitefoot
16th Amantani Cruiser 379 M Partridge
17th Cockatrice Reedling RK3 K Saunders
18th Rushmere Cruiser 208 R Harris
19th Maeve Cruiser 284 D Hands
20th Cygnet Cruiser 259 M Reilly
21st Tortoiseshell Y&B 21 P Ollier
22nd Smuggler Cruiser 145 G Williams
23rd Misty Morning Yeoman 104 B Westgate
24th Two C Sons Yeoman 70 P Clarke
25th Solitaire Yeoman 38 P Goodmand
26th Rebel Lion Rebel 7 G West
27th Gemima Cruiser G33 D Cole
28th Golden Jubilee Yeoman 108 M Tinge

Trophy Winners

Trophy Winner
Fol O Me Trophy for Overall Winner Cruiser 177 Breeze - C Chettleburgh
Crystal Decanter for Cruisers Cruiser 177 Breeze - C Chettleburgh
Crystal Jug for Keelboats except Yeomans Rebel R15 Rebel Rascal - R Storey
Yeoman Trophy Yeoman 173, Blue Ripple - J Buntin
Charlie Brown Trophy for all keelboats Yeoman 173, Blue Ripple - J Buntin

Back to Top

25th - Greenhill Trophy

Greenhill Trophy

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
2nd Misty Morning Y104 B Wetsfate & A Fryer
3rd Monthelie Y16 T Whittaker & Crew
4th Solitaire Y38 P Goodman & Q Stewart
Retired Pipedream Y172 D Moore & Crew

Bees Autumn Trophy (Return leg)

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Solitaire Y38 Q Stewart & P Goodman
2nd Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
3rd Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
4th Monthelie Y16 T Whittaker & R Claxton

Back to Top

November

1st - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Monthelie Y16 T Whittaker & R Claxton
2nd Kittiewake Y103 I Hanson & Crew

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
Retired
Retired

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd
3rd

Back to Top

8th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
2nd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
3rd Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
4th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
5th Monthelie Y16 T Whittaker & N Hogg
6th Folly Too Y162 M Tinge & J Bower
7th Cameo Y18 G Williams & P Ellery
8th Bath White Y&B 33 A Fields & G Thomas
9th Snoowgoose Y2 R Williams & A Cavell
10th Pipedream Y172 D Moore & Crew

10.50

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Time Out Topper 45837 S Bennett
2nd Warrior Topper 45877 J Dugdale

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
2nd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
3rd Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
4th kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
5th Monthelie Y16 T Whittaker & N Hogg
6th Snowgoose Y2 R Williams & A Cavell
7th Folly Too Y162 M Tinge & J Bower
8th Bath White Y&B 33 G Thomas & A Fields
9th Pipedream Y172 D Moore & Crew

12.10

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Warrior Topper 45877 J Dugdale
2nd Time Out Topper 45837 S Bennett

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd
3rd

Back to Top

15th - Yeoman Open

Race 1

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
2nd Lavinia Y32 S & J Dugdale
3rd Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
4th Kookaburra Y75 R & P Claxton
5th Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
6th Thistle Doo Y66 R Angier & W Penny
7th Monthelie Y16 T & S Whittaker
8th Solitaire Y38 D Noble & P Goodman
9th Tanskey Y9 T & A Fields
10th Topaz Y4 G Ross & S Dixon
11th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
12th La Sylphide Y56 B & A Green
13th Folly Too Y162 M Tinge & J Bower
14th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
15th Snowgoose Y2 R Williams & A Cavell
16th Pipe Dream Y172 D Moore & J Buxton

Race 2

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia  Y32 S & J Dugdale
2nd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
3rd Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
4th Topaz Y4 G Ross & S Dixon
5th Kookaburra Y75 R & P Claxton
6th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
7th Solitaire Y38 D Noble & P Goodman
8th Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
9th Thistle Doo Y66 D Angier & W Penny
10th Monthelie Y16 T & S Whittaker
11th Snowgoose Y2 R Williams & A Cavell
12th Tanskey Y9 T & A Fields
13th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
14th La Sylphide Y56 B & A Green
15th Folly Too Y162 M Tinge & J Bower
16th Pipe Dream Y172 D Moore & J Buxton

Race 3

Position Boat Name Sail Number Crew
1st  Lavinia Y32 S & J Dugdale
2nd Topaz Y4 G Ross & S Dixon
3rd Solitaire Y38 D Noble & P Goodman
4th Kookaburra Y75 R & P Claxton
5th Blue Ripple Y173 J Buntin & R Claxton
6th Thislte Doo Y66 D Angier & W Penny
7th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
8th Folly Too Y162 M Tinge & J Bower
Retired Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer

Overall Results

Position Boat Name Sail Number Crew
1st  Lavinia Y32 S & J Dugdale 
2nd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
3rd Topaz Y4 G Ross & S Dixon
4th Kookaburra Y75 R & P Claxton
5th Misty Morning Y104 B Wetsgate & A Fryer
=6th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
=6th Solitaire Y38 D Noble & P Goodman
8th Thistle Doo Y66 D Angier & W Penny
9th Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
10th Monthelie Y16 T & S Whittaker
=11th Tanskey Y9 T & A Fields
=11th Folly Too Y162 M Tinge & J Bower
=13th La Sylphide Y56 B & A Green
=13th Snowgoose Y2 R Williams & A Cavell
15th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
16th Pipe Dream Y172 D Moore & J Buxton

Back to Top

22nd - Kookaburra Trophy

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
2nd Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
3rd Topaz Y4 G Ross & S Dixon
4th Monthelie Y16 T Whittaker & N Hogg
5th Kookaburra Y75 R & P Claxton
6th Folly Too Y162 M Tinge & J Bower
7th Pipe Dream Y172 D Moore & J Burton

Back to Top

29th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Blue Ripple Y173 J & R buntin
2nd Monthelie Y16 T Whittaker & N Hogg
3rd Folly Too Y162 M Tinge & R Lake
4th .com Kestrel 1480 J Williams & I Tassie
5th Solitaire Y38 Q Stewart & P Goodman
6th La Sylphide Y56 B & A Green
7th Snowgoose Y2 A Cavell & R Williams
8th Pipedream Y172 D Moore & J Buxton
Retired Kookaburra Y75 R & P Claxton
Retired Charlie Brown Y163 J Jewell & K Rout

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Blue Ripple Y173 J & R Buntin
2nd Lavinia Y32 J Dugdale & J Patience
3rd Monthelie Y16 T Whittaker & N Hogg
4th Solitaire Y38 Q Stewart & P Goodman
5th Folly Too Y162 M Tinge & R Lake
6th .com Kestrel 1480 J Williams & I Tassie
7th Pipedream Y172 D Moore & J Buxton
8th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
9th Snowgoose Y2 A Cavell & R Williams

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia Y32 J Dugdale & J Patience
2nd .com Kestrel 1480 J Williams & I Tassie
3rd Solitaire Y38 Q Stewart & P Goodman

Back to Top

December

6th - Presidents Cup

Race 1

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Folly Too Y162 M Tinge & R Lake
2nd Kookaburra Y75 R & P Claxton
3rd Monthelie Y16 T Whittaker & N Hogg
4th Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
5th Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
6th Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
7th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
8th Lavinia Y32 J Dugdale & J Patience
9th Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
10th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
11th La Sylphide Y56 B & A Green
12th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout

Race 2

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
2nd Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
3rd Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
4th Lavinia Y32 J Dugdale & J Patience
5th Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
6th Kookaburra Y75 R & P Claxton
7th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
8th Monthelie Y16 T Whittaker & N Hogg
9th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
10th Misty Morning Y104 B Wetsgate & A Fryer
Retired Folly Too Y162 M Tinge & R Lake
Retired La Sylphide Y56 B & A Green

Race 3

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia Y32 J Dugdale & J Patience
2nd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
3rd Kookaburra Y75 R & P Claxton
4th Folly Too Y162 M Tinge & A Fryer

Overall Results

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
=2nd Lavinia Y32 J Dugdale & J Patience
=2nd Kookaburra Y75 R & P Claxton
=2nd Folly Too Y162 M Tinge & R Lake
5th Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
=6th Monthelie Y16 T Whittaker & N Hogg
=6th Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
8th Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
=9th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
=9th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
11th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
12th La Sylphide Y56 B & A Green

Back to Top

13th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Blue Ripple Y173 J & R buntin
2nd Saturn Solo 4694 T Hill
3rd Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
4th Kookaburra Y75 R & P Claxton
5th Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
6th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
7th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
8th Topaz Y4 G Ross & N Dixon
9th Caemo Y18 G Williams & P Ellery
10th Sunbeam Y100 M & F Holmes
Retired .com Kestrel 1480 J Williams & I Tassie
Retired Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
Retired Pipedream Y172 D Moore & J Buxton

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
2nd Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
3rd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
4th Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
5th Kookaburra Y75 R & P Claxton
6th Topaz Y4 G Ross & N Dixon
7th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
8th Cameo Y18 G Williams & P Ellery
9th .com Kestrel 1480 J Williams & I Tassie
10th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
11th Pipedream Y172 D Moore & J Buxton

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
2nd .com Kestrel 1480 J Williams & I Tassie
3rd Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer

Back to Top

20th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
2nd Monthelie Y16 T Whittaker & D Moore
3rd Lavinia Y32 J & S Dugdale

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia Y32 J & S Dugdale
2nd Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
3rd Monthelie Y16 T Whittaker & D Moore

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd
3rd

Back to Top

26th - Boxing Day Regatta

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia Y32 S & R Dugdale
2nd .com Kestrel 1480 J & D Williams
3rd Kookaburra Y75 R & P Claxton
4th Moonstone Y133 P Betts & R McKean
5th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
6th Stripey Laser 88684 J Hermer
7th Thistle Doo Y66 D Angier & W Penny
=8th Blue Ripple Y173 R & J Buntin
=8th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
10th Warrior Topper 45877 J Dugdale
11th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
12th Topper 45837 S Bennett
13th Talula Topper 36677 I Patience
14th Gemima Crusier G33 D Cole & Crew
Retired Snowgoose Y2 R Williams & A Cowell

Arthur Mann Memorial Trophy
& KGFS Pennant

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia Y32 S & R Dugdale
2nd Moonstone Y133 P Betts & R McKean
3rd Kookaburra Y75 R & P Claxton
4th .com Kestrel 1480 J & D Williams
5th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
6th Stripey Laser 88684 J Hermer
7th Warrior Topper 45877 J Dugdale
=8th Blue Ripple Y173 J & R Buntin
=8th Thistle Doo Y66 D Angier & W Penny
10th Topper 45837 S Bennett
11th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
12th Talula Topper 36677 I Patience
13th Snowgoose Y2 R Williams & A Cowell
14th Gemima Cruiser G33 D Cole & Crew
Retired Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout

Back to Top

27th - No Sailing

Back to Top

January

3rd - Brundish Cup & Singlehanded Open

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
2nd Topaz Y4 C Brady & S Dixon
3rd Thistle Doo Y66 D Angier & W Penny
4th Solitaire Y38 H Tusting & P Goodman

Single Hander Open - Race 1

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Hannah Laser 146420 R Dugdale
2nd Warrior Topper 45877 J Dugdale
3rd Time Out Topper 45837 S Bennett
4th Tallulah Topper 45000 J Patience

Single Hander Open - Race 2

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Hannah Laser 146420 R Dugdale
2nd Time Out Topper 45837 S Bennett
3rd Warrior Topper 45877 J Dugdale
4th Tallulah Topper 45000 J Pateince

Single Hander Open - Race 3

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Hannah Laser 146470 R Dugdale
2nd Time Out Topper 45837 S Bennett
3rd Warrior Topper 45877 J Dugdale
Retired Tallulah Topper 45000 J Pateince

Single Hander Open - Overall Results

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Hannah Laser 146470 R Dugdale
2nd Time Out Topper 45837 S Bennett
3rd Warrior Topper 45877 J Dugdale
4th Tallulah Topper 45000 J Patience

Back to Top

10th - Points

No racing this weekend (10/01/09) due to the dykes and moorings having up to 2 inches of ice in them.

Back to Top

17th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
2nd Lavinia Y32 J Dugdale & J Patience
3rd Topaz Y4 C Brady & S Dixon
4th Misty Morning Y104 M Tinge & A Fryer
5th Solitaire Y38 P Goodman & R Lake
6th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
7th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia Y32 J Dugdale & J Patience
2nd Topaz Y4 C Brady & S Dixon
3rd Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
4th Kittiewake Y103 I Haonson & Q Stewart
5th Misty Morning Y104 M Tinge & A Fryer
6th Solitaire Y38 P Goodman & R Lake
7th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia Y32 J Patience & J Dugdale
2nd Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart

Back to Top

24th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
2nd Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
3rd Solitaire Y38 P Goodman & M Tinge
4th Monthelie Y16 T Whittaker & B Gravling
5th .com Kestrel 1480 J Williams & I Tassie
6th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
7th Thistle Doo Y66 D Angier & W Penny
8th Pipedream Y172 D Moore & Crew
Retired Topaz Y4 G Ross & S Dixon
Retired Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
Retired Sunbeam Y100 M & F Holmes

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Solitaire Y38 P Goodman & M Tinge
2nd Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
3rd Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
4th Monthelie Y16 T Whittaker & B Gravling
5th Thistle Doo Y66 D Angier & W Penny
6th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
Retired .com Kestrel 1480 J Williams & I Tassie

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd

Back to Top

31st - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
2nd Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
3rd Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
4th Kookaburra Y75 R & P Claxton
5th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
6th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
7th Solitaire Y38 M Tinge & R Lake

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
2nd Kookaburra Y75 R & P Claxton
3rd Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
4th Moonstone Y133 P Marrit & R McKean
5th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
6th Misty Morning Y104 P Betts & A Fryer
7th Solitaire Y38 M Tinge & R Lake

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
2nd Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart

Back to Top

February

7th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kiitiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
2nd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
3rd Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
4th Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
5th La Sylphide Y56 B & A Green
6th Topaz 4 G Ross & N Dixon
7th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
8th Sunbeam Y100 M & F Holmes

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
2nd Blue Ripple Y173 J & R Buntin
3rd Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
4th La Sylphide Y56 B & A Green
5th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
2nd Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer

Back to Top

14th - Martin Dugdale Memorial Trophy

No wind so sailed on 28/02/10

Back to Top

21st - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
2nd Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
3rd Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
4th Blue Ripple Y173 J & R Buntin
5th Monthelie Y16 T Whittaker & R Claxton
6th Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
7th Topaz Y4 G Ross & N Dixon
8th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
2nd Blue Ripple Y173 J & R Buntin
3rd Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
4th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
5th Monthelie Y16 T Whittaker & R Claxton

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd

Back to Top

28th - Points

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
2nd Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
3rd Lavinia Y32 S & R Dugdale
4th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
5th .com Kestrel 1480 J & G Williams
6th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
7th Hannah Laser J Dugdale

Back to Top

March

7th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
2nd Misty Morning Y104 P Betts & A Fryer
3rd .com Kestrel 1480 J Williams & I Tassie
4th Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
5th Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
6th Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
7th Lavinia Y32 J Dugdale & J Patience
8th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
9th Topaz Y4 G Ross & S Dixon
10th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
11th Solitaire Y38 P Goodman & P Clarke
12th Cameo Y18 G Williams & P Ellery
13th La Sylphide Y56 B & A Green

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
2nd Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
3rd .com Kestrel 1480 J Williams & I Tassie
4th Misty Morning Y104 P Betts & A Fryer
5th Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
6th Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
7th Lavinia Y32 J Patience & J Dugdale
8th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
9th Solitaire Y38 P Clarke & P Goodman
10th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
11th Cameo Y18 G Williams & P Ellery
12th La Sylphide Y56 B & A Green

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia Y32 J Dugdale & J Patience
2nd .com Kestrel 1480 J Williams & I Tassie
3rd Solitaire Y38 P Goodman & P Clarke
4th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart

Back to Top

14th - Ramuz Trophy

Ramuz Trophy

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
2nd Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
3rd Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
4th Topaz Y4 G Ross & S Dixon
5th Cameo Y18 G Williams & P Ellery
6th Solitaire Y38 P Goodman & J Tusting
7th Moonstone Y133 P Marriott & R McKean

Return - KGFS Pennant

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
2nd Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
3rd Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
4th Topaz Y4 G Ross & S Dixon
5th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
6th Solitaire Y38 P Goodman & J Tusting
7th Cameo Y18 G Williams & P Ellery

Back to Top

21st - End of Season Regatta

Enterprises - 10.40

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Sharkie 6344 K Edwards & R Kelsey
2nd Believe 23049 B & L Cumming
3rd Cuddles 20361 R Dellier & B Ashcrofy
4th Polyarchy 16621 G Curtis & J Soards

Enterprises - 12.00

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Believe 23049 B & L Cumming
2nd Sharkie 6344 K Edwards & R Kelsey
3rd Cuddles 20361 R Deller & B Ashcroft
4th Polyarchy 16621 G Curtis & J Soards

Enterprises - 13.55

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Sharkie  6344 K Edwards & R Kelsey
2nd Believe 23049 B & L Cumming
3rd Cuddles 20361 R Deller & B Ashcroft
4th Polyarchy 16621 G Curtis & J Soards

Yeoman - 10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
2nd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
3rd Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
4th Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
5th Lavinia Y32 J Dugdale & J Patience
6th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
7th Cameo Y18 G & J Williams
8th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
9th Sunbeam Y100 M & F Holmes

Yeoman - 12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
2nd Lavnia Y32 J Dugdale & J Patience
3rd Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
4th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
5th Cameo Y18 G & J Williams
6th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
7th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
8th Sunbeam Y100 M & F Holmes

Yeoman - 14.00

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
2nd Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot
3rd Lavinia Y32 J Dugdale & J Patience
4th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
5th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart

Back to Top

Overall Winners

Opel Trophy

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Sharkie 6344 K Edwards & R Kelsey

Davies Barometer

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Moonstone Y133 P Marriott & R McKean

Regulars

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Moonstone Y133 P Marriott & R McKean

Club Trophy

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Blue Ripple Y173 J Buntin & R Whitefoot

Millhouse Trophy

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Sharkie 6344 K Edwards & R Kelsey

Back to Top