Results Archive 10-11 Season

Please select the date you would like to view.

October November December January February March
17th Greenhill Trophy 7th Yeoman Open 5th Presidents Cup 2nd Points 6th Points 6th Points
24th Tri-Icicle 14th Points 12th Points 9th Brundish Cup & Singlehanded open 13th Martin Dugdale Trophy 13th Ramuz Trophy
31st Points 21st Kookaburra 19th Points 16th Points 20th Points 20th End of Season Regatta
  28th Points 26th Boxing Day Regatta 23th Points 27th Points  
    30th Points  
     

October

17th - Greenhill Trophy

No racing this weekend (17/10/10) due to no wind. The Greenhill & Bees Autumn Trophy were sailed on 31/10/10.

Return Race - Bees Autumn Trophy

Back to Top

24th - Tri-Icicle

We had 40 entrants in this years event and 35 starters.

Overall Results

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kookaburra Yeoman Y75 R Claxton
2nd Wild Goose Norfolk Punt 53 J Parker
3rd Blue Ripple Yeoman Y173 J Buntin
4th Cordon Rouge Cruiser 384 D Thompson
5th Beth Cruiser 82 G Howarth
6th Rebel Rascal Rebel R15 R Storey
7th Charlie Brown Yeoman Y163 G Jewell
8th Pixie Cruiser 151 A Lincoln
9th Catspaw Cruiser 244 B Wilkins
10th Limelight Norfolk Punt 45 G Tibbenham
11th Swallow Cruiser 400 P Goshawk
12th Rebel H Rebel R14 C Facey
13th Amantani Cruiser 379 M Partridge
14th Misty Morning Yeoman Y104 B Westgate
15th Reflection Cruiser 264 J Holden
16th Panope Yeoman Y27 W Rhodes
17th Emily Cruiser 344 R Smith
18th Thistle Doo Yeoman Y66 R Angier
19th Zingara Cruiser 30 R Dugdale
20th Breakin Wind Kestrel K1574 D Hearsum
21st Two C Sons Yeoman 70 P Clarke
22nd Rushmere Cruiser 208 R Harris
23rd Jaws Reedling RK4 S Bailey
24th Silver Cloud Y&B 74 K Saunders
25th Osiris Reedling RK6 A Skene
26th Ardea Prod Cruiser 149 M Middleditch
27th Bessie Bell Cruiser 129 N Ebbage
28th Gemima Prod Cruiser G33 D Cole
Retired Folly Too Yeoman Y162 M Tinge
Retired Rebel Sailer Rebel R8 G Hermer
Retired Henrietta Cruiser 334 P Charlton
Retired Brigand Cruiser 390 C Brown
Retired Cygnet Cruiser 259 M Reilly
Retired Marilyn Anne Cruiser 202 P Dring
Retired Rainbow Trout Norfolk Punt 75 T Vincent

Trophy Winners

Trophy Winner
Fol O Me Trophy for Overall Winner Yeoman Y75 Kookaburra - R Claxton
Crystal Decanter for Cruisers Cruiser 384 Cordon Rouge - D Thompson
Crystal Jug for Keelboats except Yeomans Rebel R15 Rebel Rascal - R Storey
Yeoman Trophy Yeoman 75, Kookaburra - R Claxton
Charlie Brown Trophy for all keelboats Yeoman 75, Kookaburra - R Claxton
Boats & Bits Trophy for Dinghies Norfolk Punt 53, Wild Goose - J Parker
Production Cruiser Trophy 149 Ardea, M Middleditch

Back to Top

31st - Points

Greenhill Trophy

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Saturn Solo 1949 T Hill
2nd Kookaburra Y75 R & P Claxton
3rd Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
4th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
5th Misty Morning Y104 B Westgate & G Tomas
6th Panope Y27 W Rhodes & R Lake
7th Tansky Y9 T Fields & M Tinge

Bees Autumn Trophy (Return leg)

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Tansky Y9 T Fields & M Tinge
2nd Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
3rd Misty Morning Y104 B Westgate & G Tomas

Back to Top

November

7th - Yeoman Open

Race 1

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
2nd Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
3rd Charlie Brown Y163 G Jewell & R Rout
4th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
5th Sunbeam Y100 M & F Holmes
6th Solitaire Y38 P Clarke & M Tinge
7th Panope Y27 W Rhodes & R Lake

Race 2

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
2nd Solitaire Y38 P Clarke & M Tinge
3rd Charlie Brown Y163 G Jewell & R Rout
4th Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
5th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer

Race 3

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
2nd Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
3rd Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
4th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
5th Charlie Brown Y163 G Jewell & R Rout
6th Solitaire Y38 P Clarke & M Tinge

Overall Results

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
2nd Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
3rd Charlie Brown Y163 G Jewell & R Rout

Back to Top

14th - Points

There was no racing on 14/11/10 due to no wind.

Back to Top

21st - Kookaburra Trophy

There was no racing on 21/11/10 due to no wind. The Kookaburra Trophy will be sailed on 28/11/10.

Back to Top

28th - Kookaburra Trophy

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
2nd Topaz Y4 G Ross & S Dixon
3rd Blue Ripple Y173 J & R Buntin
Retired Panope Y27 W Rhodes & R Lake

Back to Top

December

5th - Presidents Cup

Race 1

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
2nd Lavinia Y32 J Dugdale & J Patience
3rd Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
4th Kookaburra Y75 R & P Claxton
5th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
6th Ziggy Y176 D Moore & M Tinge

Race 2

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia Y32 J Dugdale & J Pateince
2nd Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
3rd Kookaburra Y75 R & P Claxton
4th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
5th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
6th Ziggy Y176 D Moore & M Tinge

Race 3

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia Y32 J Dugdale & J Patience
2nd Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
3rd Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout

Overall Results

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia Y32 J Dugdale & J Patience
2nd Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
3rd Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
4th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
5th Kookaburra Y75 R & P Claxton
6th Ziggy Y176 D Moore & M Tinge

Back to Top

12th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
2nd Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
3rd Kookaburra Y75 R & P Claxton
4th Topaz Y4 G Ross & S Dixon
5th La Sylphide Y56 B & A Green
6th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
7th Sunbeam Y100 M & F Holmes
8th Ziggy Y176 D Moore & J J Buxton

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
2nd Kookaburra Y75 P & R Claxton
3rd Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
4th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
5th Ziggy Y176 D Moore & J Buxton
Retired LaSylphide Y56 B &A Green

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd
3rd

Back to Top

19th - Points

There was no racing on 19/12/10 due to the dykes being frozen.

Back to Top

26th - Boxing Day Regatta

There was no racing on 26/12/10 due to the dykes being frozen.

Back to Top

January

2nd - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Moonstone Y133 P Marriott & R McKean
2nd Brandy Bottle Y91 S & P Barker
3rd Out of the Blue Y34 S Cliffe &C Hanson
4th Misty Morning Y104 B Westgate & M Tinge
5th Topaz Y4 G Ross &S Dixon
6th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
7th Charlie Brown Y163 G Jewell & R Rout
8th Panope Y27 G Rhodes & Lake

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
2nd Brandy Bottle Y91 S & P Barker
3rd Misty Morning Y104 B Westgate & Tinge
4th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
5th Charlie Brown Y163 G Jewell & R Rout

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd
3rd

Back to Top

9th - Brundish Cup & Singlehanded Open

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kookaburra Y75 R & P Claxton
2nd Misty Morning Y104 B Westgate & Fryer
3rd Blue Ripple Y173 B & R Buntin
4th Topaz Y4 G Ross & S Dixon
5th Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
6th Thistle Doo Y66 D Angier & W Penny
7th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
8th Panope Y27 W Rhodes & R Lake
9th Retired Y56 B & A Green
10th DNF Y100 M & F Holmes

Single Hander Open - Race 1

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Love Gun Laser 198785 J Dugdale
2nd No Name Laser 146420 J Patience

Single Hander Open - Race 2

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Love Gun Laser 198785 J Dugdale
2nd No Name Laser 146420 J Patience

Single Hander Open - Race 3

Position Boat Name Sail Number Crew
1st
2nd
3rd

Single Hander Open - Overall Results

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Love Gun Laser 198785 J Dugdale
2nd No Name Laser 146420 J Patience

Back to Top

16th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
2nd Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
3rd Charlie Brown Y163 G Jewell & R Rout
4th Cameo Y18 P Marriott & R McKean
Retired Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whitting

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whitting
2nd Cameo Y18 P Marriott & R McKean
3rd Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
4th Charlie Brown Y163 G Jewell & R Rout

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd
3rd

Back to Top

23rd - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
2nd Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Cherokee Y12 J Parker & J Pye
2nd Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
3rd Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
4th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
2nd Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart

Back to Top

30th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
2nd Ziggy Y176 D Moore & J Buxton

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
2nd Ziggy Y176 D Moore & J Buxton

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd

Back to Top

February

6th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
2nd Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
3rd Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
4th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
5th Topaz Y4 G Ross & S Dixon

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
2nd Lavinia Y32 S & J Dugdale

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd

Back to Top

13th - Martin Dugdale Memorial Trophy

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia Y32 R Dugdale & G Williams
2nd Kookaburra Y75 R & P Claxton
3rd Kittiwake Y103 I Hanson & Q Stewart
4th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
5th Sunbeam Y100 M & F Holmes
6th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
7th Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whitting
8th Ziggy Y176 D Moore & G Thomas
Retired Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson

Back to Top

20th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
2nd Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
3rd Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
4th Cherokee Y12 J Parker & J Pye
5th Panope Y27 W Rhodes & R Lake
6th Ziggy Y176 D Moore & J Buxton

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
2nd Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
3rd Cherokee Y12 J Parker & J Pye
4th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
5th Ziggy Y176 D Moore & J Buxton

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
2nd Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer

Back to Top

27th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Out of the Blue Y34 S Cliffe & C hanson
2nd Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
3rd Topaz Y4 G Ross & S Dixon
4th Hannah Laser 146420 R Dugdale
5th Kookaburra Y75 R & P Claxton
6th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
7th Sunbeam Y100 M & F Holmes
8th Panope Y27 W Rhodes & R Lake
9th Ziggy Y176 D Moore & J Buxton
10th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
11th Cameo Y18 G Williams & P Ellery

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Cherokee Y12 J Parker & J &M Pye
2nd Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
3rd Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
4th Kookaburra Y75 P & R Claxton
5th Topaz Y4 G Ross & S Dixon
6th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
7th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
8th ZiggY Y176 D Moore & J Buxton

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd

Back to Top

March

6th - Points

10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kookaburra Y75 R & P Claxton
2nd Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson
3rd Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
4th Lavinia Y32 S & R Dugdale
5th Charlie Brown Y163 G Jewell & M Tinge
6th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
7th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
8th La Sylphide Y56 B & A Green
9th Ziggy Y176 D Moore & J Buxton

12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Lavinia Y32 S & R Dugdale
2nd Brandy Bottle Y91 P Barker & T Whiting
3rd Kookaburra Y75 P & R Claxton
4th Misty Morning Y104 B Westgate & A Fryer
5th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
6th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
7th Ziggy Y176 D Moore & J Buxton
Retired Out of the Blue Y34 S Cliffe & C Hanson

13.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st      
2nd

Back to Top

13th - Ramuz Trophy

Ramuz Trophy

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kookaburra Y75 R & P Claxton
2nd Misty Morning Y104 B Westgate & M Tinge
3rd Cherokee Y12 J Parker & J Pye
4th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
5th Thistle Doo Y66 D Angier & W Penny
6th Blue Ripple Y173 J & R Buntin
7th Ziggy Y176 D Moore & J Buxton

Return - Hong Kong Trophy

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
2nd Cherokee Y12 J Parker & J Pye
3rd Blue Ripple Y173 J & R Buntin
4th Misty Morning Y104 B Westgate & M Tinge
5th Kookaburra Y75 R & P Claxton
6th Thistle Doo Y66 D Angier & W Penny
7th Ziggy Y176 D Moore & J Buxton

Back to Top

20th - End of Season Regatta

Enterprises - 10.40

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Agapanthus 21862 R & J Salisbury
2nd White Diamond 22315 S Bilham & Jack Camnnon
DNSBest Often 22885 K Bilham & Jamie Camnnon

Enterprises - 12.00

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Agapanthus 21862 R & J Salisbury
Retired White Diamond 22315 S Bilham & Jack Camnnon

Enterprises - 13.55

Position Boat Name Sail Number Crew
1st White Diamond 22315 K Bilham & Jamie Camnnon
2nd Agapanthus 21862 R & J Salisbury

Allcomers - 10.45

Position Boat Name Sail Number Crew
1st .com Kestrel 1480 J Williams & S Dugdale
2nd Kookaburra Y75 R & P Claxton
3rd Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
4th Misty Morning Y104 M Tinge & P Clarke
5th Topaz Y4 G Ross & S Dixon
6th Charlie Brown Y163 G Jewell & K Rout
7th Thistle Doo Y66 R Angier & W Penny
8th La Sylphide Y56 B & A Green
9th Ziggy Y176 D Moore & J Buxton

Allcomers - 12.05

Position Boat Name Sail Number Crew
1st .com Kestrel 1480 J Williams & S Dugdale
2nd Misty Morning Y104 M Tinge & P Clarke
3rd Kookaburra 75 R & P Claxton
4th Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart
5th Thistle Doo Y66 R Angier & W Penny
6th La Sylphide Y56 B & A Green
7th Charie Brown Y163 G Jewell & K Rout
8th Ziggy Y176 D Moore & J Buxton

Allcomers - 14.00

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Misty Morning Y104 M Tinge & P Clarke
2nd Thistle Doo Y66 R Angier & W Penny
3rd Kittiewake Y103 I Hanson & Q Stewart

Back to Top

Overall Winners

Opel Trophy

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Agapanthus 21862 R & J Salisbury

Dunn Cup

Position Boat Name Sail Number Crew
1st .com Kestrel 1480 J Williams & S Dugdale

Davies Barometer

Position Boat Name Sail Number Crew
1st .com Kestrel 1480 J Williams & S Dugdale

Regulars

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Kookaburra Y75 R & P Claxton

Club Trophy

Position Boat Name Sail Number Crew
1st Misty Morning Y104 M Tinge & P Clarke

Millhouse Trophy

Position Boat Name Sail Number Crew
1st White Diamond 22315 K Bilham & Jack Camnnon

Back to Top